lev - תמונת טעינת אתר

פוסט 09/10/2019

סדנאות לגיל השלישי

סדנאות לגיל השלישי

סדנאות לגיל השלישי

מדוע סדנת פוטותרפיה לגיל השלישי היא כל כך מרתקת?

הגיל השלישי המכונה גם " גיל הזהב" מחזיק בידיו אוצר גדול שלרוב האנשים ובטח לילדים שלנו אין ולא יהיה. האוצר הזה הוא אלבום תמונות. לכל אותם אנשים מבוגרים המתגוררים לרוב בדיור מוגן יש סיפור חיים שלם שכרוך בתוך אלבום תמונות. בתוך הסיפור חיים שלהם יש המון רגשות, חוויות, זכרונות, הצלחות ולעיתים גם חרטות.

התבוננות מחודשת בנרטיב חייהם בעיניים בוגרות ומפוכחות יותר מאפשרת להם להתבונן אחרת על מסע חייהם, שבמידה מסוימת מתחיל להגיע לשלבי סיום.

אני מאמינה שחלק מתהליך הליווי והטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי הינה האפשרות לתת להם לעשות סיכום יצירתי, חוויתי ורגשי למסע חייהם. לא פעם אנו שומעים על אנשים רבים אשר בשנותיהם  האחרונות מביעים חרטות רבות וגדולות על אהבות, יחסים, מקצועות ועוד - שהיו או לא היו או שלא היו כפי שרצו. המשקולת הגדולה הזו מכבידה מאוד על הנפש שלנו ובמיוחד שמדברים על איזון בין גוף לנפש - הנושא הזה מהותי מאוד בבריאות הפיזית בכל גיל ובפרט בגיל זה .

אילו שאלות המשתתפים שואלים את עצמם בסדנה?

בספרה "החיים כנהר", מקדישה ניצה אייל פרק שלם לנושא ההזדקנות. אני מצטטת את אחד המשפטים ששבה את ליבי: "נראה שרק שם, בתחנת הבגרות המאוחרת, אנו נוגעים באמת בשאלת משמעות החיים. בכל זיקנה, ולו הקשה והמיוסרת ביותר, ישנה גם שאלה פילוסופית לגבי מהות החיים, פשרם וטעמם."

בסדנאות שלי אני מזמינה את המשתתפים לעסוק בשאלות הגדולות הללו תוך התבוננות מחודשת באלבום התמונות שלהם ותוך צילום של מי שהם היום. החיבור בין  'אז' ל-  'היום' מאפשר לאותם אנשים לעשות את החיבור הכל כך חשוב הזה עבור עצמם. מי הייתי? מי רציתי להיות? ומי אני היום? 

שאלות אלו יכולות לעלות תוך אומץ וכנות רבה ובאמצעות התמונות והצילום ככלים בלתי אמצעיים לפתיחת הלב, הדמיון והיצירתיות. 

מהי המשמעות האמיתית של תמונות עבורנו, בגיל הזהב?

אלבום התמונות שאנשים בגיל הזהב מחזיקים הוא לא פחות מאוצר. ההתבוננות המחודשת בתמונות מכל תקופות חיינו מאפשרת להגיע להשלמה תוך פיתוח חמלה ועין טובה כלפי עצמנו. עם ולמרות השינויים הקיימים בגיל זה.

אני מאמינה שאף פעם לא מאוחר להתחיל ולפתח חשיבה חדשה או נקודת מבט שעוד לא חשבנו עליה. גם בגיל השלישי. אחד הדברים שעוזרים לנו בתהליך הזה היא הקבוצה. 

תהליך קבוצתי משמעותי יכול לעזור למשתתפים בהרבה היבטים ולתת להם שיקופים ומראות. הידיעה שעוד מישהו שיושב איתי בקבוצה חווה בגיל 20 אהבה נכזבת והיום, 50 שנה אחרי עדיין חושב עלה מאוד מנחמת ויותר מזה מאפשרת שיח כנה, ומכאן-מצמיח.

היכן הסדנה נוגעת בלבבות של המשתתפים?

בתקופת ההתבגרות המאוחרת מופיעים על פנינו קמטים אבל ליבנו ממשיך לפעום, להרגיש ולחוות. ללב אין קמטים..

ידוע כי אנשים מבוגרים רבים מתארים עליה בסימפטומים דיכאוניים יש לכך  מספר סיבות לדוגמא – בדידות, בעיות בריאותיות או מוות של בן/בת הזוג ואולי החשוב מכל בהקשר הנ"ל: אובדן משמעות בחיים.

אחת הדרכים המומלצות להתחלת הטיפול ו/או למנוע דיכאון הינה דיבור על אותם רגשות. מדובר על דור שגדל בתקופה שבה לא חושפים ולא מדברים על קשיים ובטח לא רגשות ולכן ישיבה בקבוצה וניהול שיח כנה ופתוח על רגשות פותח את הלב, מכניס מעט אור לחייהם ומעניק להם שיפור גדול באיכות החיים.

לסיכום

לדעתי, קיום סדנאות פוטותרפיה, המורכבות ממספר מפגשים, עבור הגיל השלישי, ובהם המשתתפים מתבוננים פנימה באמצעות תמונות וצילום, מביעים יוצרים, משלימים את סיפור חייהם, משמיעים את סיפורם ברבדים האישיים ביותר וחווים תחושת משמעות הינו הכרחי בחלק מתהליך הטיפול והליווי שלהם.

 

 

 

ספרו לנו מה אתם חושבים

נושא
תוכן התגובה

תגובות

תוכלו למצוא אותי

כתובת:
כל הארץ וכל העולם (-;
טלפון:
052-4684017
דוא"ל:
לב סדנאות צילום בנייד

שמרו על קשר

© כל הזכויות שמורות לדבורה אדר סדנאות פוטותרפיה